Jak zlecić pracę do druku cyfrowego
Najchętniej przyjmujemy pliki PDF, CDR, TIFF, JPG, które można przygotować z większości programów na komputerach.
Należy jednak pamiętać o paru niezbędnych ustawieniach dla uzyskania dobrego efektu:
- Rozdzielczość minimum 300 DPI, kompozyt tzn. barwy razem (bez separacji), spady minimum 3 mm, wszystkie barwy zamienione na CMYK, czcionki (fonty) zamienione na krzywe.
- Prace o małym rozmiarze (np. wizytówki, kupony, naklejki itp.) należy przygotować jako pojedynczy użytek. Montaż do druku (impozycję) wykona drukarnia.
- Spady i pasery proszę dodać wg wskazówek powyżej. Druk z plików RGB i o niższej rozdzielczości jest oczywiście możliwy, ale może dać gorsze efekty kolorystyczne.
Jak zlecić pracę do druku wielkoformatowego
- Prace należy przygotowywać jak dla druku cyfrowego z tą różnicą, że rozdzielczość plików może być niższa, tzn. 150 DPI przy skali 1:1.
Proszę nie umieszczać paserów, a na spady zostawić po 1 mm. Niektóre wydruki zachowują dobrą jakość także przy niższej rozdzielczości użytych plików, jest to jednak zależne od końcowej wielkości wydruku tzn. czym większy format, tym możliwe jest zadanie niższej rozdzielczości.
- Preferowane pliki to TIFF, JPG, PDF, CDR, PSD.
Jak zlecić pracę do druku offsetowego
W przypadku druku offsetowego, pliki bezwzględnie powinny spełniać poniższe warunki:
- gdy w pracy występuje grafika, która kończy się równo z krawędzią strony (tzw. grafika na spad), należy dodać 3 mm spadu. Zaleca się również dodanie znaczników cięcia, w szczególności, gdy praca zapisana będzie w formacie, który nie określa obszaru strony,
- rozdzielczość bitmap powinna zawierać się między 250 dpi a 350 dpi (rozdzielczość niższa niż 250 dpi może niekorzystnie wpłynąć na jakość drukowanych obiektów, a w rozdzielczość powyżej 350 dpi nie powoduje poprawy jakości, niepotrzebnie natomiast zwiększa rozmiar pliku),
- nie powinno stosować się kolorów RGB (w przypadku dostarczenia pracy zawierającej kolory RGB, końcowy wydruk może być niezgodny z oczekiwaniami klienta).
Sugerowane formaty plików:
- PDF - Adobe Acrobat, Portable Document File
- EPS - Encapsulated PostScript
- CDR - Corel Draw
Nie zalecamy przygotowywania dokumentów PS i PRN (PostScript). W takim wypadku należy dokument przekonwertować do PDF'a.